Cilvēka prāts ir tik ļoti atvērts!

Jānis Ločmelis

28. septembris – atiet autobuss no Blīdenes uz Brocēniem. Tajā ir bērnudārza bērni un arī skolotājs Jānis, kuru nu visi pazīst un skaļi sveicina.

Nu jau bērniem ir viens standarta jautājums, ko viņi man jautā: “Ko Tu šodien mācīji skolā?” Un šodien es biju mācījis varbūtību, ko arī parādīju ar monētas mešanu un diviem gadījumiem kā tā var nokrist. Mācīju par leņķiem, ko arī pastāstīju, bet nu to tā grūti parādīt 5-6 gadus jauniem bērniem. Tad vēl biju mācījis par kvadrātfunkciju (tās pielietojumu fizikā), bet nedomāju to stāstīt.

Bet bērni nu grib, grib dzirdēt un tik jautā un lūdz man, lai pastāstu. Sapratu, ka kaut kā tas būs jāizdara. Sāku stāstīt un demonstrēt, kas ir asociācijas. Ja pasaka vienu vārdu, otrs saka pirmo, kas ienāk prātā. Pamēģinājām ar “Mašīna”, atbilde “brauc”, pamēģinājām ar “zaļa”, atbilde “zāle”. Pamēģinājām ar “ceļš”, atbildes (jau vairāki iesaistās) “brauc”, “mašīna” un “autobuss”. Pamēģinājām ar “kvadrātfunkcija”.

Atbildes: “aplis”, “ovāls” un “riņķis”. Nu nav tā kvadrātfunkcijas definīcija, bet apaļas formas gan ļoti skaidri ir redzamas un tad nu es pastāstīju un ar savu šalli parādīju, ka, ja aplim atver vaļā apakšu (vai augšu), izveidojas parabola -> kvadrātfunkcijas grafiskais attēlojums. Tas puika, kam to stāstīju, aizgāja atpakaļ uz savu vietu un sāka stāstīt savas grupiņas skolotājai par ko tad 9.klase mācījās skolā. Par kvadrātfunkciju. Un tas ir tā, ka mēs ņemam apli un attaisam vaļā un paliekam uz āru.

Tad vēl viņš stāstīja par asociācijām. Stāsta morāle – cilvēka prāts ir tik ļoti atvērts jebkam no ārpuses un spējīgs ātri aptvert un reaģēt, ka pat piecgadīgs bērns var izdomāt, kas ir kvadrātfunkcija priekš viņa.

Vēl domāju par to, kurā mirklī tad daļa no šīm slūžām tiek aizvērtas un kā tās atdarīt.

Advertisements

One thought on “Cilvēka prāts ir tik ļoti atvērts!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s